Najlepsze 3 dni w Barcelonie

Dostać śie do Barecelony. Lotniska

Większość lotów przyjeżdża na terminal lotniska Barcelona El Prat T2, w tym tanie linie lotnicze. W tym roku skorzystaliśmy z oferty Ryanair za 98 euro w obu kierunkach. Kupiłem bilety na 1,5 miesiąca – to chyba optymalny czas.

Możesz dostać się z lotniska w Barcelonie do centrum autobusem, metrem i taksówką. Autobusy i metro przyjeżdżają do centrum Plaça Catalunya .

Autobus Aerobus – odjeżdża z terminala T2, cena biletu to 5,90 euro. Ostatni autobus z lotniska odjeżdża o pierwszej w nocy, ale może odjechać wcześniej.

Zwykły autobus nr 46 , cena biletu 2,15 Euro, przez całą dobę, ale rzadko kursuje w nocy – nie czekaliśmy.

Metro – linia L9 z terminali T1 i T2, cena biletu 4,50 Euro.

Taksówka jest wygodna w nocy lub jeśli masz dwa lub trzy plus bagaż, opłata wynosi 15-20 euro. I nie wierzcie tym, którzy piszą, że taksówka kosztuje 30-40 euro. Cena zależy od odległości. Płatność na ladzie. Taksówki są zauważalnie tańsze, zanim naprawdę kosztują więcej.

Około 100 km z Barcelony znajduje się lotnisko Gerona, które przyjmuje loty tanich linii lotniczych Wizzair, Ryanair, easyJet – często są tam tanie loty z Europy. Użyliśmy go również wcześniej.

Do Barcelony z Girony wygodnie jest dojechać autobusem, zajmuje to 1 godzinę 10 minut, bilet kosztuje 16 euro w jedną stronę i 26 euro w obie strony. Przystanek przy wyjściu z hali przylotów lotniska przyjeżdża na dworzec autobusowy Estació del Nord w Barcelonie. Jechaliśmy nimi dwa razy – bardzo wygodnie iz czasem nieco dłużej niż z lotniska w Barcelonie.

Metro w Barcelonie

Pojedynczy bilet kosztuje 2,15 euro – bilet na jedną podróż. Jest drogi, więc jeśli planujesz dokładnie zwiedzić miasto, kup bilet T10, który jest przeznaczony na 10 podróży i kosztuje 10,20 euro. Mieliśmy jeden bilet na dwa przez dwa dni, podczas gdy dużo chodziliśmy i pewnego wieczoru pojechaliśmy taksówką.

Na jednym bilecie możesz jeździć razem i trzech. Wystarczy dołączyć bilet do czytnika kołowrót i iść po kolei. Bilet jest stosowany po lewej stronie – drzwi otwierają się po prawej! Na niektórych stacjach jest odwrotnie. Bądź ostrożny!

Jeśli zamierzasz dużo podróżować, powinieneś kupić bilet dzienny T-Dia za 8,60 euro za osobę.

Obszar Katalonii

Plaça Catalunya to centrum miasta i główny węzeł komunikacyjny Barcelony. Odjeżdżają stąd autobusy, pociągi metra na lotnisko oraz do wszystkich ważnych miejsc i zabytków miasta. Jeśli nie wiesz, jak się tam dostać łatwiej – przyjedź na Plaça Catalunya i rozpocznij trasę od tego miejsca.

Na Plaza Catalunya, a dokładniej w jego pobliżu, można stosunkowo niedrogie śniadanie i lunch. Po prostu trochę zejdź ze szlaków turystycznych i znajdź miejsce, które Ci się podoba i nie podoba Ci się budżet. Chociaż nigdy nie będzie bardzo tanie.

W pobliżu Plaza Catalunya możesz wybrać miejsce pobytu, jeśli chcesz być w gęstym życiu turystycznym. Ale nadal wolimy dzielnicę Eixample lub sąsiednie obszary z dzielnicą gotycką i Barcelonetą.

Park Guell

Pierwszym stworzeniem Gaudiego na naszej trasie jest Park Guell . To nie jest coś, co najbardziej lubimy w Barcelonie, ale warto wybrać się na chwilę. Zaplanuj na czas 2 godziny plus droga.

Jak się tam dostać: zejdź metrem do Plaça Catalunya, potrzebujemy linii L3 i idź do stacji Lesseps, a następnie przejdź około 15 minut.

Szpital Świętego Krzyża i St. Paul (Hospital de la Santa reu i Sant Pau)

Szpital – przez długi czas był szpitalem operacyjnym, zgodnie z pomysłem architekta – atmosfera i wewnętrzny projekt szpitala powinny przyczynić się do szybkiego powrotu do zdrowia i udało mu się. Szpital to kompleks 12 budynków i prawdziwe arcydzieło architektury w stylu secesyjnym z bardzo pięknym terytorium. Imponujący widok z góry.

Teraz szpital działa jako muzeum, przyjmuje gości od 10 rano. Zawarte w pierwszej dziesiątce najpiękniejszych budynków w Barcelonie.

Możesz dostać się do szpitala metrem – linia L5, idź do przystanku Sant Pau / Dos de Maig lub linią L4 do stacji Guinardó / Hospital de Sant Pau;

Wejście do szpitala kosztuje 15 euro, turyści – minimum

Sagrada Familia

Najfajniejszy niedokończony budynek na świecie i atrakcja numer 1 w Barcelonie. Lepiej kupić bilet online, aby nie stać w kolejce. Kolejka na minimum pół godziny. Zimą mniej, ale też tam. Coraz więcej ludzi przyjeżdża do Barcelony, wynika to z naszych osobistych obserwacji. Ceny rosną proporcjonalnie do liczby turystów.

Jak się tam dostać: jeśli przegapimy szpital Świętego Krzyża , to jedziemy metrem ze stacji Lesseps do stacji SagradaFamilia, linie L2, L5. Jeśli odwiedzimy szpital, przejdź przez 15 minut aleją Gaudiego ze szpitala Świętego Krzyża. Radzę włączyć do trasy szpital i przejść od niego do Sagrada Familia.

Bulwar Passeig de Gracia – domy Mila i Batlló

Następny punkt na trasie to Passeig de Gracia Boulevard , który rozpoczyna się w dzielnicy Eixample i ciągnie się do Plaça Catalunya. Są to lokalne Pól Elizejskich ze sklepami, kawiarniami i dwoma dziełami Gaudiego – to one właśnie nas interesują.

Jak dostać się do bulwaru Passeig de Gracia: w pobliżu katedry Sagrada Familia, metrem linii L5, idź 2 przystanki do stacji Diagonal. Wyjeżdżamy na początku bulwaru, a następnie idziemy pieszo do Plaza Catalunya.

Po naszej lewej stronie na naszej trasie kilka minut później zobaczymy dom Gaudiego – La Pedrera (La Pedrera) , zwany także Domem Mila . Niesamowicie piękne wnętrze. Radzę ci wejść do środka.

Cena wejściowa  do domu Mili wynosi 25 euro.

Za domem Mila (La Pedrera) schodzimy dalej Paseo de Gracia. Po prawej stronie trasy zobaczymy dom Batlló.

Cena wstępu do domu Batlló wynosi 25 euro, warto wziąć audioprzewodnika.

Trudno mi powiedzieć, który z domów bardziej mi się podobał. Oni są różni. Dlatego jeśli budżet nie pozwala na skorzystanie z obu opcji, wybierz jedno z nich.

La wędruje

Schodzimy dalej aleją Paseo de Gracia do Plaça Catalunya i dochodzimy do deptaka La Rambla . W lecie jest piekło – ciągły tłum turystów, ale poza sezonem miło jest spacerować.

Rambla to główny deptak Barcelony, po lewej stronie znajduje się Dzielnica Gotycka, do której również przejdziemy. Po prawej stronie jest bardzo popularny rynek Boqueria i pałac Guell. Jeśli przejdziesz się bezpośrednio wzdłuż Rambli, dotrzemy do Morza Śródziemnego i portu morskiego w Barcelonie.

Dzielnica Gotycka

Stara średniowieczna dzielnica Barcelony, bardzo turystyczne miejsce z wąskimi uliczkami, sklepami, restauracjami, muzeami i wspaniałą katedrą. Warto poświęcić kilka godzin na kwartał przynajmniej zamulić i powrócić tu osobno w wolnym czasie po obejrzeniu głównych atrakcji. Znajduje się na lewo od Rambla, jeśli idziesz w kierunku morza.

Statua Kolumba

Po Dzielnicy Gotyckiej wracamy do Rambli i kierujemy się w stronę morza, do posągu Krzysztofa Kolumba, na szczycie pomnika znajduje się taras widokowy. Zaraz za pomnikiem znajduje się Morze Śródziemne i promenada.

Idąc wzdłuż promenady zobaczysz piękny budynek portu morskiego w Barcelonie. 

Dzielnica Barceloneta

Na lewo od Rambla znajduje się dzielnica Barceloneta. Niegdyś wioska rybacka, obecnie jest popularnym miejscem turystycznym nad morzem z miejskimi plażami i restauracjami na plaży. Jeśli pozwala na to budżet, spędź wieczór w jednej z restauracji na plaży.  

Nie możesz wydawać pieniędzy i po prostu kupić butelkę wina, jedzenia i usiąść na plaży. W obu przypadkach otrzymaliśmy w przybliżeniu taką samą przyjemność z procesu.

Dzień 2 – rozszerzony program miejski

Drugiego dnia poświęcamy zabytki nieco oddalone od centrum – Plaza Hiszpanii, śpiewające fontanny i górę Montjuic. Ale pójdziemy do nich po obiedzie.

Proponuję zacząć rano od Łuku Triumfalnego w Barcelonie, a następnie udać się do Parku Cytadeli, a następnie zjechać do zoo. Po obiedzie – Piazza di Spagna, Góra Montjuic i wieczorem śpiewające fontanny. 

Łuk triumfalny

Łuk Triumfalny znajduje się w pobliżu dzielnicy Eixample, już pisałem, że jest to jeden z najwygodniejszych obszarów miejskich na przystanek w Barcelonie.

Eixample jest idealnym miejscem na rozpoczęcie spaceru po mieście, w pobliżu kilku stacji metra i głównych atrakcji. Okolica nie jest zatłoczona przez turystów takich jak Barceloneta, Rambla czy Dzielnica Gotycka.

Podobnie jak w przypadku Śpiewających Fontann na Plaza de España, które zostały opisane poniżej, Łuk Triumfalny w Barcelonie został wzniesiony na cześć Wystawy Światowej w 1888 roku. W porównaniu do innych łuków wyróżnia się, ponieważ jest wykonany z czerwonej cegły. To tylko piękne miejsce na poranny spacer.

Jak się tam dostać: Pieszo, jeśli mieszkasz w dzielnicy Eixample lub metrem do stacji Arc de Triomf – linia L1.

Park Cytadela i Zoo

Od Łuku Triumfalnego wzdłuż pięknego bulwaru z palmami, między którymi latające papugi udajemy się do parku Cytadeli. Piękne miejsce na spacer i zdjęcie. Nie możesz zostać długo, jeśli planujesz odwiedzić zoo w Barcelonie.

Zoo w Barcelonie znajduje się w Parku Cytadeli, pojawiło się po Światowej Wystawie w 1888 r., Która odbyła się w tym parku. Aby utrzymać wolne miejsce, zorganizowano tu Ogród Zoologiczny.

Terytorium Zoo jest ogromne – 14 hektarów, warto zaplanować co najmniej 2-3 godziny, czas szybko mija. Idealne miejsce do wypoczynku od zgiełku miasta i urozmaicenia trasy.

Nie polecam tu jedzenia – ceny są kosmiczne, albo przez suchą rację żywnościową, albo przez cierpliwość i lunch po opuszczeniu zoo na jednej z pobocznych ulic lub w Barcelonecie.

Opłata za wstęp: 21,4 euro dorośli, 12,96 dzieci

Plac Hiszpański i Śpiewające Fontanny

Najpiękniejszy i najbardziej patosowy plac w Barcelonie z wieloma detalami architektonicznymi i śpiewającymi fontannami, które są pięknie oświetlone wieczorem.

Zanim obejrzymy śpiewające fontanny, wejdziemy na dach dawnej areny walki byków – obecnie S.S. Arenas, centrum handlowego z basenami i atrakcjami dla dzieci i dorosłych. Przyjeżdżamy tutaj, aby podziwiać wspaniały widok z góry na Plaza Espanya. Możesz wejść windą zewnętrzną – cena – 1 euro. Fotografowanie jest lepsze po południu.

Śpiewające fontanny to słynna atrakcja Barcelony. Zostały stworzone na wystawę światową w 1929 roku, pracują do dziś wieczorem.

Harmonogram pracy fontann:

  • 1.04 – 31.05 – od czwartku do soboty od 21:00 do 22:00
  • 1.06 – 30.09 – od środy do niedzieli od 21:30 do 22:30
  • 1.10 – 31.10 – od czwartku do soboty od 21:00 do 22:00
  • 1.10 – 31.03 – od czwartku do soboty od 20:00 do 21:00
  • Fontanny nie działają od 6 stycznia do 28 lutego – coroczne zapobieganie

Jak się tam dostać: Plaza Espana jest łatwo dostępna metrem, linia L3 do stacji Placa Espana, na przykład ze stacji Passeig de Gracia – w pobliżu domu Mili.

Mount Montjuic

Góra Montjuic znajduje się bezpośrednio nad Plaza de España i śpiewającymi fontannami , więc te dwie atrakcje można łatwo połączyć w jedną trasę. Możesz przyjść na Piazza di Spagna, potem pójść do Montjuic, a następnie zejść na dół, aby spojrzeć na śpiewające fontanny.

Jak się tam dostać: Możesz przejść od Plaza de Espana między weneckimi wieżami i wspiąć się na Montjuic . Do Montjuic można dostać się z Barcelonety, stacja znajduje się na wieży św. Sebastiana, stacja końcowa znajduje się w parku Montjuic na górze.

Trasa kolejki linowej (stacja kolejowa): plaża Torre de Sant Sebastià Barceloneta – Torre de Jaume I w pobliżu World Trade Center – centrum biznesowe Mirador de Miramar na Montjuic. Długość całej trasy wynosi 1300 metrów.

Jeśli wjedziesz na górę Montjuic kolejką linową, możesz zejść na plac Hiszpański pieszo. W takim przypadku trasa nieco się zmieni, ale esencja pozostanie taka sama.

Cena kolejki linowej: 11 euro – w jedną stronę, 16,50 euro – w obie strony.

Dzień 3 i 4 – coś, co nie miało czasu przez pierwsze dwa dni

Mam nadzieję, że zaplanowałeś co najmniej 4 dni w Barcelonie, a jeszcze co najmniej kilka dni w okolicy. W tym przypadku nie zobaczysz absolutnie wszystkiego, ale główne atrakcje Barcelony – wizyta gwarantowana.

W pozostałych dwóch dniach podał kilka kolejnych miejsc z serii obowiązkowych wizyt, nie przeciążył programu, aby mieć czas na cieszenie się miastem i nie wypalić się moralnie, próbując zobaczyć wszystko.   

Aquarium of Barcelona

Rano każdego z pozostałych dni polecam udać się do akwarium w Barcelonie , które jest uważane za jedno z najlepszych na świecie. Akwarium znajduje się w okolicy Barceloneta , na małej wyspie – musisz przejść do niego pięknym, drewnianym przejściem. Rano jest wyjątkowa atmosfera – sprawdź to!

Wejście do akwarium kosztuje 21 euro. Możesz być przynajmniej cały dzień. Jeśli nie byłeś w takich miejscach – koniecznie odwiedź. Z innowacji ostatnich lat – pływanie w klatce, która jest opuszczana do akwarium z ogromnym rekinem. Od wewnątrz życie podwodnych mieszkańców można zobaczyć przez podwodny szklany tunel.

Zaplanuj wizytę co najmniej 2-3 godziny, świetne miejsce. Porównaliśmy akwaria San Sebastian, Bangkok i Monterrey w Kalifornii, nie licząc kilku mniejszych akwariów.

Mount Tibidabo

Jeśli chcesz spojrzeć na Barcelonę z góry, a góry Montjuic wydają się trochę, możesz udać się na górę Tibidabo . Ta zdalna lokalizacja nie jest uwzględniona w programie obowiązkowym, ale jeśli chcesz zobaczyć maksimum, uwzględnij trasy w programie.

Co to jest góra Tibidabo? Jest to najwyższe miejsce w stolicy Katalonii, wysokość góry – 512 metrów nad poziomem morza. Na szczycie góry znajduje się Świątynia Najświętszego Serca, a zbocza góry to przyjemny park z atrakcjami dla dzieci i dorosłych oraz miejscami do spacerów. Jeśli podróżujesz z dzieckiem – to miejsce, które musisz zobaczyć w Barcelonie, nie będzie nudne.

Możesz dostać się do Tibidabo autobusem T2 Tibibus. Odjeżdża z Plaça Catalunya, harmonogram jest związany z godzinami pracy parku, autobus kursuje od 10 rano do około 10 po południu, kiedy park rozrywki zostanie zamknięty. Cena biletu – 3 euro.

Drugim sposobem dotarcia do Tibidabo Park jest skorzystanie z transportu publicznego. Najpierw wsiądź do metra i jedź linią L7 do stacji Avingudade Tibidabo, następnie przesiądź się do autobusu 196 i jedź na przystanek Placa del doctor Andreu . Opłata wynosi 1 euro, jeśli kupisz pojedynczy bilet na wszystkie rodzaje transportu T10, zrób to bezbłędnie.

Zamiast autobusu możesz skorzystać z Niebieskiego Tramwaju (Blau Tram), który spaceruje po mieście od ponad 100 lat i jest również uważany za punkt orientacyjny w Barcelonie. Cena tramwaju wynosi 4,20 euro. Tramwaje kursują co 15-20 minut. Bilet T10 w tramwaju nie działa.

Dotarliśmy do podnóża góry! Gratulacje. Pozostaje kupić bilet na kolejkę, która zabierze Cię na szczyt. Kolejka linowa jest również stara, ma ponad 100 lat. Bilet kosztuje 4,10 euro, jeśli kupisz bilet wstępu do wesołego miasteczka i 7,70 euro bez zakupu biletu do wesołego miasteczka.

Podróż na górę Tibidabo zajmie co najmniej pół dnia. Oszacuj swoją siłę, budżet i harmonogram i zdecyduj.

Stadion Camp Nou (Estadio Camp Nou)

Legendarny stadion, na którym gra klub piłkarski Barcelona. Warto jechać, nawet jeśli nie jesteś wielkim fanem piłki nożnej, rozmiar i wnętrze stadionu nie pozostawi cię obojętnym.

Stadion znajduje się daleko od centrum, ale dojazd środkami transportu publicznego jest dość dogodny. Ograniczyliśmy się tylko do metra, a potem szliśmy pieszo, zdobywając po drodze centrum handlowe.

Stadion jest stary – został otwarty w 1954 roku i wygląda skromnie z zewnątrz. Twoja opinia zmieni się, gdy tylko wejdziesz do kompleksu.

W pobliżu stadionu znajduje się kilka stacji metra. Nie ma różnicy od której stacji jechać na stadion – odległość jest w przybliżeniu taka sama, idź 10-15 minut.

Dostaliśmy się z Plaça Catalunya metrem – linia L3 i jedziemy do stacji Maria Cristina . Wychodzimy i stąpamy pieszo przez około 15 minut. Lepiej skonfigurować Maps.me w smartfonie, po prostu się nie zgub.

Bilet można kupić online , w takim przypadku będzie on kosztować 26 euro lub w kasie na miejscu za 29,5 euro.

Muzeum Picassa

Ponieważ w Barcelonie jest mniej muzeów niż restauracji w Barcelonecie, dołączyłem tylko jedno, które lubimy, ponieważ uwielbiamy impresjonistów.

Polecam to muzeum, zwłaszcza jeśli dotrzesz do Barcelony przy złej pogodzie i zastanowisz się, co robić. Ciekawe jest zarówno sam budynek, jak i wczesne dzieła Picassa, które mistrz przekazał muzeum.

Muzeum Picassa znajduje się w  pobliżu Łuku Triumfalnego i Dzielnicy Gotyckiej, bilet wstępu kosztuje 12 euro. Audioprzewodnik Ticket plus – 19 euro.

Więcej zdjęnć

Leave a Comment